CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Kopalnia Liczyrzepa – to Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna związana z ściśle tajną historią wydobycia U-238. To interesująca, bezpieczna trasa turystyczna. Jest ona odbierana przez turystów jako podziemny świat legend, tajemnic i historii prawdziwej, związanej przez blisko 700 lat z poszukiwaniami kruszców, minerałów, oraz wydobywaniem rudy żelaza, a także – w ostatnim okresie eksploatacji kowarskich kopalń – rudy uranowej. Jest to jedna z ponad dwudziestu sztolni radziecko-polskich zakładów R-1 zajmujących się poszukiwaniem-pozyskiwaniem i wysyłaniem rudy uranowej do ZSRR z przeznaczeniem do wyprodukowania pierwszej radzieckiej bomby atomowej w latach 1945-47. W tym czasie działalność wydobywcza w Kowarach i okolicy była otoczona ścisła tajemnicą. A i później dzieje tych sztolni nie były do końca jawne. Wybudowanie dla potrzeb Uzdrowiska Cieplice w sztolni komory inhalacyjnej pozwoliło na prowadzenie leczenia radonowego. Było to jedno z trzech w Europie takich inhalatoriów. Po roku 1993 sztolnia została zamknięta, jedynie „poszukiwacze skarbów” i ich kuzyni wandale penetrowali ją w poszukiwaniu łatwych łupów i silnych emocji. Zdewastowane zostały urządzenia i wyposażenie górnicze sztolni. Przygotowana i oddana ( 29.04.2000 r.) do zwiedzania trasa liczy około 1200 m. chodników, komór i grot podziemnych, gdzie zgromadzono skarby Walonów, oraz eksponaty związane z wydobywaniem rud uranu. Przyjrzeć się też można pracy górników, prześledzić rytm pozyskiwania i transportu urobku, a także doświadczyć emocji towarzyszących temu miejscu. W zakamarkach i zaułkach czekają na odsłonięcie tajemnice, echa dawno przebrzmiałych głosów odbijają się od sklepień grot, czasem przeczłapią Uranos i Pluton – dobre duchy sztolni – by zniknąć w niezbadanych jeszcze do końca chodnikach. Panowie, a także panie mogą przetestować „Potencjałkę” – wodę, którą jako dar natury dla kowarskich gwarków pozostawił mitologiczny Priap. Nie zdradzamy wszystkich atrakcji czekających turystów, którzy zechcą wejść do wnętrza góry Sulicy a potrzebujących inhalacji radonowych ucieszy reaktywowane inhalatorium.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Jelenia Struga Medical SPA Sp. z o.o.

ul. Podgórze 55   58-530 Kowary

tel: +48 75 752 84 58 – Kopalnia, informacja i rezerwacja

e-mail: marketing@jeleniastruga.pl

www.sztolniekowary.com

POŁOŻENIE, DOJAZD

Kowary, pow. jeleniogórski, woj. dolnośląskie. Kowary położone są przy drodze Nr 367 na trasie Jelenia Góra – Kamienna Góra. Od skrzyżowania do Kowar za drogowskazami. GPS N 500 45’ 50’’ E 150 50’ 44’’

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Podziemna Trasa Turystyczna  czynna jest codziennie:

sezon letni (VII-VIII) w godz. 9.00 -19.00 (ostatnie wejście o godz. 18.00)

sezon jesienny (IX-X) w godz. 9.00 – 18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

sezon zimowy (XI-III) w godz. 9.00 -17.00 (ostatnie wejście o godz. 16.00)

sezon wiosenny (IV-VI) w godz. 9.00 -18.00 (ostatnie wejście o godz. 17.00)

UWAGA! 

Niedziela Wielkanocna, 1 XI, 25 XII i 1 I – trasa nieczynna

Długość trasy –  1200 m.

Czas zwiedzania ok. 1 godz.

Temperatura wewnątrz ok. +8 oC .

Wilgotność ok. 98 %.

Trasa jest oświetlona elektrycznie.

Kopalnia dostępna dla niepełnosprawnych.

Grupy zagraniczne potrzebujące tłumaczy: języka angielskiego, niemieckiego, muszą zgłosić zapotrzebowanie minimum dzień wcześniej.

Trasa posiada stały monitoring Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi i jest całkowicie bezpieczna pod kątem promieniowania radioaktywnego.

Powrót do "Kopalnie"