CHARAKTERYSTYKA, POCHODZENIE, WALORY, OCHRONA PRAWNA

 

Historia Kłodawy sięga 2000 lat p.n.e., świadczą o tym wykopane na jej terenie grobowce i kurhany. Jest miastem, które może poszczycić się prawami miejskimi od prawie 600 lat. Szybko rozwijające się miasto upadło wraz z najazdem w czasie potopu szwedzkiego, który zdziesiątkował mieszkańców. Do swojej świetności wróciło po decyzji Prezydium Rady Ministrów w 1949, kiedy to postanowiono o budowie kopalni soli. Jednak sól odkryto na terenie Kłodawy już wcześniej. Po badaniach wysadu stwierdzono, że jest on największy na niżu Polskim i ma długość 26km. Obecnie, po modernizacjach i rozbudowie kopalni surowiec jest pozyskiwany z dwóch poziomów wydobywczych tj. 600 – 750 metrów. W dniu 4 grudnia 2004roku, w trakcie obchodów Dnia Górnika tzw. Barbórki, kopalnia została poświęcona oraz po raz pierwszy udostępniona do zwiedzania Kłodawska Podziemna Trasa Turystyczna. W trakcie zwiedzania zjeżdżamy 600m pod ziemię i chodzimy chodnikami św. Kingi, która w prawdzie nie pozostawiła tu pierścienia ale zasobne złoże wysokogatunkowej soli. Oprócz tego przewodnik przedstawi nam historię powstania złóż soli oraz jej zastosowanie. Co ciekawe, będziemy mogli przyjrzeć się maszynom, które używane są pod ziemią do pracy w górnictwie solnym.

 

ORGANIZATOR ZWIEDZANIA

Biuro Obsługi Turystycznej Kopalni Soli „Kłodawa” S.A.
62-650 Kłodawa, al. 1000 lecia 2
tel. +48 63 273 33 04
e-mail: bot@sol-klodawa.com.pl
www.sol-klodawa.com.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD

Kopalnia Soli „Kłodawa” położona jest w centralnej Polsce, na Wysoczyźnie Kłodawskiej. Miasto usytuowane jest w połowie drogi z Poznania do Warszawy przy międzynarodowej trasie A2/E30 Paryż-Moskwa, przy skrzyżowaniu drogi E30 z drogą 263 ok.19km przed miastem Koło w kierunku Poznania. Dogodna komunikacja umożliwia bezpośrednie połączenie z wieloma miastami kraju oraz Europy. Dojście z parkingu firmowego (bezpłatnego) ok. 5min.

 

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW:

 

Trasa dla zwiedzających czynna jest w dni robocze po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym
Godziny zjazdów: od 8:00 do 10:30 oraz o godz. 14:30
Długość trasy ok. 1 km, a jej czas zwiedzania to ok. 2,5 godziny, zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem.
Zwiedzanie po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym, co najmniej 7 dni przed planowanym przyjazdem.
Trasa dostępna dla turystów którzy ukończyli 7 rok życia, niedostępna dla turystów niepełnosprawnych, oświetlona elektrycznie.
Zalecane wygodne obuwie, a kaski ochronne turyści otrzymują na miejscu.

 

DODATKOWO:

 

Możliwość rezerwacji wyżywienia oraz noclegu w hotelu „Dom Górnika”; możliwość bezpłatnego parkowania samochodów osobowych oraz autobusów na firmowym parkingu.

Powrót do "Kopalnie"