CHARAKTERYSTYKA, POCHODZENIE, WALORY, OCHRONA PRAWNA

 

Górnictwo w okolicach Złotego Stoku ma ponad 1000-letnią tradycję. Najprawdopodobniej już w średniowieczu okoliczni mieszkańcy wydobywali złoto z czapy wietrzeniowej złoża lub z aluwiów górskich strumieni. Pierwsze pisane dowody na istnienie robót górniczych pochodzą z XIII w.
Początek wieku XVI to szczytowy rozkwit górnictwa złota oraz miasta Złoty Stok, o czym świadczy ok.190 sztolni i wyrobisk górniczych zlokalizowanych w okolicy. Uzyskiwano tu wówczas około 150 kg złota rocznie, co stanowiło ok. 8% produkcji europejskiej. Niewątpliwą nobilitacją dla miasta było powołanie Wyższego Urzędu Górniczego dla Śląska z siedzibą w Złotym Stoku. Od XVIII wieku, w związku ze spadkiem wydobycia złota, zaczęto w oparciu o rudy arsenu produkcję silnej trucizny – arszeniku. Na ponad sto lat Złoty Stok stał się jedynym na świecie producentem tego specyfiku.
Na początku XX w. kopalnię zmodernizowano. W sztolni Gertruda uruchomiono kolejkę , wprowadzono elektryczność. Zbudowana została linia kolejowa łącząca Złoty Stok z Kamieńcem. Podczas II wojny światowej kopalnia nie uległa zniszczeniu i funkcjonowała do 1 kwietnia 1961 roku.
W roku 1991 podjęto prace zmierzające do udostępnienia dla ruchu turystycznego ocalałej części kopalni. Po 5 latach prac, w 1996 roku uruchomiono Podziemną Trasę Turystyczną „Kopalnia Złota”.
Podziemna trasa wiedzie oryginalnymi chodnikami starej kopalni. W jej skład wchodzi zwiedzanie części muzealnej „Sztolni Gertruda”, przejście „Chodnikiem Śmierci”, spotkanie z Gnomem, „Sztolnia Czarna Górna”, w której znajduje się jedyny w Polsce podziemny wodospad oraz „Sztolnia Czarna Dolna” [udostępniona od 2006 roku], z której wyjeżdża się pomarańczowym tramwajem. W części sztolni „Gertruda” udostępnionej do zwiedzania znajdziemy m.in. bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku oraz reprezentacyjna makietę kopalni. W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, wyeksponowano dawne narzędzia górnicze i hutnicze m.in. piec muflowy, w którym wytapiano złoto, jest skarbiec z 1016 sztabami ”złota”, co ma odzwierciedlać wydobycie 16 ton złota przez cały okres działalności kopalni.
Urządzono tu także laboratorium alchemika Schärfenberga, gdzie turyści mogą wysłuchać opowieści o arszeniku odzyskiwanym z rud arsenowych, wydobywanych w Złotym Stoku.
„Chodnik śmierci” to wykuty na wyższej kondygnacji chodnik, gdzie skazywano na śmierć górników podejrzanych o kradzież złota.
Według wierzeń górniczych złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach.
Dodatkowo dla spragnionych wrażeń kopalnia zaprasza na podziemny spływ łodzią zalanymi chodnikami „Sztolni Gertruda” a od 2017 roku dodatkową atrakcja jest udostępniona do zwiedzania pradawna sztolnia Ochrowa. Zwiedzanie tej trasy odbywa się w kaloszach , z latarkami i kaskami na głowie.

Jest to miejsce, w którym każdy znajdzie coś dla siebie, dla ciała i ducha.

 

ORGANIZATOR ZWIEDZANIA

Usługi Turystyczne „AURUM” Elżbieta Szumska
ul. Złota 7
57-250 Złoty Stok
e-mail: ela@kopalniazlota.pl

Rezerwacja biletów: +48 74 817 55 08
Biuro: +48 74 817 55 74
email: biuro@kopalniazlota.pl
www.kopalniazlota.pl

 

POŁOŻENIE, DOJAZD

 

Złoty Stok, pow. ząbkowicki, woj. dolnośląskie.
Turystyczna trasa podziemna „Kopalnia Złota” leży przy trasie : Kłodzko – Nysa [droga krajowa nr 46].
Możliwość bezpłatnego parkowania autokarów i samochodów osobowych przy obiekcie.

 

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW

 

Kopalnia Złota jest czynna codziennie w godzinach:
sezon letni (od 1 kwietnia do 31 października) od 9.00 do 18.00
(wejścia co 15 minut, ostatnie 17:30)
sezon zimowy (od 1 listopada do 31 marca) od 9.00 do 16.00
(wejścia co 45 minut, ostatnie zwiedzanie 16:00)
oprócz 1 XI, 25 XII, pierwszy dzień Świąt Wielkanocnych
Długość trasy – ok. 2 km
Czas zwiedzania ok. 1,5 godz. + 0.5 godz. sztolnia ochrowa
Temperatura wewnątrz od ok. +7,0 oC .
Wilgotność ok. 90 – 95 %.
Trasa jest oświetlona elektrycznie.
Dla osób niepełnosprawnych obiekt częściowo jest niedostępny (Czarna Górna i sztolnia Ochrowa)
Sztolnia „GERTRUDA” dostępna dla niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich.
Zwiedzanie z przewodnikiem w grupach do 40 osób.
Dla grup turystycznych zalecana jest wcześniejsza rezerwacja.
Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.
Na terenie są bezpłatne toalety.

Powrót do "Kopalnie"