CHARAKTERYSTYKA, POCHODZENIE, WALORY, OCHRONA PRAWNA

 

Fort Władimir (Legionów-nazwa używana po 1918 r.) wzniesiony został w latach 1852-1854 na południowym przedpolu Cytadeli Warszawskiej. Początkowo fort istniał w postaci trzykondygnacyjnej wieży artyleryjskiej, otoczonej rowem fortecznym z trzema grodziami i galerią w przeciwskarpie. Jego zadaniem była osłona Cytadeli od strony Nowego Miasta oraz obrona sezonowego mostu wojskowego na Wiśle. W latach 1866-1874 fort zmodernizowano. Pomiędzy basztą a Wisłą powstała bateria ziemna o narysie litery L, zaopatrzona w dwa ceglane schrony pogotowia oraz ceglaną działobitnię kontrolującą Wisłę. Fort Legionów jest jedynym dziełem w Twierdzy Warszawa o „górskim” charakterze, ze skomplikowanym systemem podziemnym. Zachowały się 3 budowle tego typu usytuowane wokół Cytadeli. W 1965 r. fort został wpisany do rejestru zabytków. Do zwiedzania udostępnione są trzy poziomy podziemi. Trwają prace adaptacyjne, przystosowania nowo odkrytych korytarzy podziemnych do zwiedzania. Wejście znajduje się w fosie od strony Wisły.

 

ORGANIZATOR ZWIEDZANIA

Fort Legionów Warszawa

ul. Zakroczymska 12

tel. +48 602 494 806

e-mail: forteca04@interia.pl

www.republika.pl/fl2004

 

POŁOŻENIE, DOJAZD

 

Fort Legionów położony jest w Parku R. Traugutta na Nowym Mieście w Warszawie. Można dojechać samochodem w pobliże fortu przy stacji benzynowej na ul. Sanguszki, lub pod samą bramę (wjazd do parku od ul. Zakroczymskiej. Ilość miejsc parkingowych ograniczona). Piechotą 5 min. ze stacji metra Dworzec Gdański i 10 min. z rynku Starego Miasta.

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW

Grupy zorganizowane – wejście do podziemi w grupach max 20 osób.

Podziemia można zwiedzać przez cały rok poza: – Zamkniętymi imprezami plenerowymi – Czasowymi pracami konserwatorskimi i adaptacyjnymi – termin i godziny zwiedzania do uzgodnienia telefonicznie – 602 494 806.

Trasa oświetlona elektrycznie.

Temperatura + 7,0 oC. Wysoka wilgotność.

Zalecana ciepła odzież.

Powrót do "Pomilitarne"