CHARAKTERYSTYKA, POCHODZENIE, WALORY, OCHRONA PRAWNA
Niemieckie obiekty militarne w Górach Sowich powstały podczas II wojny światowej; prace nad nimi rozpoczęto w 1943 roku, a siłę roboczą stanowili robotnicy przymusowi. W roku 1944 budowę pod kryptonimem „Riese” [Olbrzym] przejęła organizacja Todt, intensyfikując prace budowlane. Prace prowadzono równolegle w siedmiu kompleksach: „Rzeczka”, „Jugowice „, „Włodarz”, „Osówka”, „Soboń”, „Sokolec” i „Książ”. Kompleks „Włodarz” położony na północno-wschodnich stokach Włodarza jest największym z dotychczas poznanych obiektów. Na część podziemną, drążoną w skale gnejsowej, składają się liczne sztolnie i hale o łącznej długości około 3000 m.
Ze względu na zawały w częściach początkowych sztolni, niektóre chodniki są podtopione. Cześć naziemna jest mocno rozbudowana. W jej skład wchodzi droga łącząca kompleks z innymi obiektami, elementy torowiska kolejki wąskotorowej, strefy przeładunkowe a także fundamenty magazynów oraz zbiornik wodny. Liczne wykopy, w różnym stadium zaawansowania świadczą zakresie podjętych robót powierzchniowych.
Obiekt udostępniono do zwiedzania w 2004 roku.
ORGANIZATOR ZWIEDZANIA

Centrum Muzealno -Turystyczne „Olbrzym” sp. z o.o.
58-321 Jugowice, ul. Górna 71

tel. +48 74 845 33 42, 510 144 145

e-mail: cmt@olbrzym.pl

www.wlodarz.pl

POŁOŻENIE, DOJAZD
Jugowice, powiat wałbrzyski, województwo dolnośląskie
DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW
W okresie letnim obiekt czynny jest codziennie od godziny 9.00 do 18.00. Wejścia pod ziemię o pełnych godzinach. Pierwsze wejście o godz. 10.00, a ostatnie o godz. 17.00.
W okresie zimowym [od 1 listopada do 31 marca] obiekt czynny jest w soboty i niedziele od godz. 9.00 do 17.00. Pierwsze wejście o godz. 10.00, a ostatnie o godz. 16.00.
Rezerwacja dla grup zorganizowanych pod w/w telefonami lub mailem.
W obiekcie funkcjonują dwie trasy:
Strefa I – piesza sucha, czas zwiedzania ok. 45 min [zwiedzanie nie zalanej części sztolni, ok. 600 m].
Strefa II – trasa z pływaniem łodzią, czas zwiedzania ok. 1.5 godziny [zwiedzanie sztolni z przewodnikiem po części nie zalanej połączone z przepłynięciem łodzią w zalanych sztolniach]
Od sezonu letniego 2011 roku planowane jest otwarcie nowych tras dla zwiedzających oraz innych atrakcji.
Temperatura wewnątrz ok. +6,0 oC .
Wilgotność ok. 95 %.
Trasa jest oświetlona elektrycznie.
Trasa nie jest dostępna dla niepełnosprawnych.
Zwiedzanie z przewodnikiem.
Zalecane wygodne, nieprzemakalne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie.

Powrót do "Pomilitarne"