CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

 

Muzeum Twierdzy Kostrzyn stanowi specyficzny zespół muzealny. Obejmuje on jedyny w swoim rodzaju powierzchniowy pomnik – zniszczoną w 1945 r. i nieodbudowaną kostrzyńską Starówkę wraz z obiektami XVI-wiecznej twierdzy bastionowej.

Kostrzyńskie Pompeje

Historia kostrzyńskiej Starówki jest pasjonująca. Stare Miasto ze swoim zamkiem, ratuszem, kościołem parafialnym i rynkiem posiadało niepowtarzalny urok. Wojna spowodowała, że miasto zamarło na bez mała 50 lat. Jeszcze nie tak dawno miejsce po dawnej Starówce mogło budzić jedynie tęsknotę za tym, co przestało istnieć. Dziś spod hałd ziemi wyłoniły się ruiny starych kamienic, bruki uliczek i chodniki, a część obiektów twierdzy została odrestaurowana. Spacer po Starym Mieście to sentymentalna podróż do czasów, kiedy Kostrzyn był jednym z najpiękniejszych miast Brandenburgii.

Bastion Filip

Jeden z trzech zachowanych bastionów twierdzy Kostrzyn i jedyny udostępniony zwiedzającym. Od roku 2014 w Bastionie Filip prezentowana jest stała ekspozycja muzealna. Prezentuje ona wybrane aspekty dziejów miasta i garnizonu od początku istnienia twierdzy oraz zmagań wojennych toczących się w okolicy na przestrzeni wieków. Szczegółowo zostały zaprezentowane walki o miasto w lutym i marcu 1945, oraz dzieje samego bastionu. Syntetycznie i klarownie został ukazany proces stopniowej rozbudowy i modernizacji twierdzy. Dużo miejsca poświęcono kataklizmowi wojny siedmioletniej i zniszczeniu miasta w przeddzień bitwy pod Sarbinowem 25 sierpnia 1758 roku. Osobny dział został również poświęcony dziejom kostrzyńskiego zamku, ukazanego jako rodowego gniazda Hohenzollernów. Ekspozycja jest interaktywna, do dyspozycji odwiedzających zostały oddane oryginalne eksponaty i znaleziska, a także urządzenia audiowizualne (filmy, słuchowiska), makiety, modele , repliki broni itp.

Brama Berlińska

Jedna z trzech bram prowadzących do miasta stanowiąca element umocnień twierdzy Kostrzyn. W pomieszczeniach, które są bezpłatnie udostępnione dla zwiedzających, można zobaczyć wybrane zabytki znalezione na terenie Starego Miasta Kostrzyn (wieko sarkofagu Katarzyny Brunszwickiej (rekonstrukcja z 1882 roku), sarkofag ekshumacyjny z 1713 roku). W Bramie Berlińskiej mieści się również punkt informacji turystycznej, sprzedaży pamiątek i pozycji wydawniczych.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA

Muzeum Twierdzy Kostrzyn nad Odrą

66-470 Kostrzyn nad Odrą, ul. Graniczna 1 (siedziba biura)

tel.: +48 95 752 23 60

e-mail: biuro@muzeum.kosztrzyn.pl

www.muzeum.kostrzyn.pl

Punkt Informacji Turystycznej – Brama Berlińska

Kostrzyn nad Odrą 66-470, ul. Berlińska 1

tel. 607 770 603

e-mail:  it@kostrzyn.pl 

 

POŁOŻENIE, DOJAZD

 

Kostrzyn n/Odrą, pow. gorzowski, woj. lubuskie

Stare Miasto Kostrzyn wraz z twierdzą położone jest w widłach Warty i Odry, w bezpośrednim sąsiedztwie przejścia granicznego, przy rozwidleniu dróg w kierunku Berlina (B1), Szczecina (nr 31), Poznania (nr 22) i Zielonej Góry (nr 31).

 

DOSTĘPNOŚĆ OBIEKTU DLA TURYSTÓW

 

Samodzielne zwiedzanie ruin Starego Miasta i twierdzy codziennie od świtu do zmroku. Muzeum świadczy usługi przewodnickie (na zamówienie)

 

Wycieczki z przewodnikiem dla grup zorganizowanych wraz z wejściem do Bastionu Filip możliwe po wcześniejszym uzgodnieniu terminu (również poza normalnymi godzinami otwarcia). Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy biuro@muzeum.kostrzyn.pl lub telefoniczny 95 752 23 60.

Czas zwiedzania: około 1,5 godziny.

 

Bastion Filip:

Ekspozycja muzealna w Bastionie Filip czynna od kwietnia do października

Od wtorku do piątku – od 10.00 do 16.00

Od soboty do niedzieli – od 10.00 do 18.00

 

Brama Berlińska:

Punkt informacji turystycznej oraz sprzedaży pamiątek i publikacji w Bramie Berlińskiej

czynny od kwietnia do października

od wtorku do piątku od 10.00 do 16.00,

w soboty i niedziele od 10.00 do 18.00

 

Godziny otwarcia mogą z ważnych powodów ulec zmianie.

Dla pewności prosimy śledzić komunikaty na stronie internetowej obiektu lub zasięgnąć informacji telefonicznie.

Powrót do "Pomilitarne"