29-31.08.2008 IX DNI TWIERDZY KOSTRZYN IX DNI TWIERDZY KOSTRZYN

Pierwsze Dni Twierdzy Kostrzyn miały miejsce w 2000 roku i były jednym z ważniejszych wydarzeń w ramach obchodów 700-lecia uzyskania przez Kostrzyn nad Odrą praw miejskich. Pomysłodawcą był mieszkaniec Kostrzyna Ryszard Skałba. Stare Miasto Kostrzyn z pozostałościami twierdzy to dziedzictwo kultury nie tylko pruskiej, ale i europejskiej. Z twierdzą związane są przecież losy Fryderyka Wielkiego, Napoleona Bonaparte, czy Gustawa Adolfa. Włoscy, holenderscy i szwedzcy budowniczowie wznosili mury twierdzy.

Dni Twierdzy to impreza z założenia wychodząca poza sztampowe imprezy kulturalne. Sceneria kazamatów i tego miejsca, gdzie „mówią kamienie“, tworzy całkowicie inny klimat, którego śladów nie sposób odnaleźć w pomieszczeniach domów kultury, czy amfiteatrach. Tegoroczne IX Dni Twierdzy Kostrzyn zorganizowano w dniach 29-31.08.2008. Po raz pierwszy była to impreza trzydniowa, którą rozpoczął wieczorny koncert orkiestry garnizonowej z Żagania, przemarsz z pochodniami ulicami miasta kilkusetosobowej grupy mieszkańców zakończony spektaklem teatru ulicznego. Sobotnie przedpołudnie upłynęło pod znakiem tematycznych wycieczek rowerowych bądź autokarowych po samym Kostrzynie jak i poza granice kraju (do Seelow i twierdzy Peitz). Sobotnie popołudnie to przede wszystkim jak zwykle cieszące się wielkim zainteresowaniem pokazy artyleryjskie (bitwa Prusy kontra Śląsk) i militarne, otwarcie wystawy eksponatów znalezionych na terenie kostrzyńskiej Starówki oraz koncerty muzyczne. Niedziela miała początkowo charakter edukacyjny. Po prezentacji przewodnika turystycznego po Kostrzynie i okolicach (Ujście Warty) obecni udali się na wycieczkę do Dąbroszyna, natomiast w Bramie Berlińskiej rozpoczęło się seminarium historyczne zakończone pokazem filmu „Ostatni Templariusz”. Popołudnie to przeplatanka pokazów rycerskich, obserwacje średniowiecznego życia obozowego, rekrutacja do tworzonej grupy artylerii twierdzy kostrzyńskiej oraz prezentacje artystyczne. Świetnie został przyjęty pokaz hipnozy w wykonaniu ukraińskiego artysty Jurija Mokriszczewa, zaś istną furorę zrobił spektakl „Wesele Cygańskie” Teatru Muzycznego „Terno” z Gorzowa.

Impreza zakończyła się wieczornym pokazem świetlno-pirotechnicznym. Całości dopełniły liczne stoiska z książkami, akcesoriami uzbrojenia, pamiątkami, wyrobami rękodzieła. A że dopisała pogoda, to i dopisała publiczność, która licznie przybyła na znacznie oddalone od centrum ruiny Starego Miasta, w których scenerii odbyła się impreza. Następne, jubileuszowe Dni Twierdzy Kostrzyn już za rok!

Powrót do "Kronika"