21-22.IX.2001 ZABEZPIECZANIE I REWITALIZACJA PODZIEMNYCH OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH

W dniach 21-22 września w Krakowie i Bochni pod patronatem Generalnego Konserwatora Zabytków odbyła się konferencja naukowo-techniczna „ZABEZPIECZANIE I REWITALIZACJA PODZIEMNYCH OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH”. Organizatorzy konferencji: Wydział Górniczy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, Kopalnia Soli „Bochnia”, Polski Komitet Narodowy ICOMOS Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski Polskie Towarzystwo Ochrony Zabytków Podziemnych HADES – Polska, Sekcja Mechaniki Górotworu Komitetu Górnictwa Polskiej Akademii Nauk, Główna Komisja Muzealnictwa i Tradycji Górniczych ZG SITG. Konferencja pomyślana została jako interdyscyplinarne forum o szerokim spektrum tematycznym, na którym można było zapoznać się i przedyskutować stan obecny i perspektywy rozwoju podziemnych obiektów zabytkowych w naszym kraju. Trwałym efektem Konferencji jest m.in. ukazanie się pozycji wydawniczej „ZABEZPIECZANIE I REWITALIZACJA PODZIEMNYCH OBIEKTÓW ZABYTKOWYCH” (Wyd. „SCRIPTUM” – 2001 r, ISBN 83912116-4-9) zawierającej 48 referatów programowych. Materiały konferencyjne: Referat Prezesa Zarządu SPTTP.

8-9.IX.2001 VI OGÓLNOPOLSKIE FORUM PODZIEMNYCH TRAS TURYSTYCZNYCH

8-9 września 2001 r. w Kostrzynie n/Odrą odbyło się VI Ogólnopolskie Forum Podziemnych Tras Turystycznych. W ramach Forum zrealizowany został następujący program: spotkanie plenarne i prezentacja tras, otwarcie wystawy fotogramów Marca Lorenca, spotkanie autorskie z Joanną Lamparską, zwiedzanie Starego Miasta, w tym Bastiony; „Filip” i „Król”, udział w otwarciu i imprezach Dni Twierdzy Kostrzyn.

Na Forum reprezentowane były udostępnione lub przygotowywane trasy:

– Jaskinia Raj

– Jaskinia Wierzchowska Górna

– Groty Mechowskie

– Kopalnia Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach

– Sztolnia „Czarnego Pstrąga” w Tarnowskich Górach

– Chełmskie Podziemia Kredowe

– Muzeum Górnictwa Podziemnego w Nowej Rudzie

– Kopalnia Złota – Złoty Stok

– Sztolnie Kowary

– Kopalnie w Miedziance

– Piwnice Rzeszowskie

– Międzyrzecki Rejon Umocniony

– Twierdza Toruń – Fort IV

– Fort „Legionów” w Warszawie

– Twierdza Kostrzyn.

7.IX.2001 WALNE ZEBRANIE CZŁONKÓW SPTTP

W dniu 7 września 2001 r. w Kostrzynie n/Odrą obradowało Walne Zebranie Członków SPTTP. Wprowadzone zostały korekty Statutu Stowarzyszenia, Uchwalono nową składkę dla członków zwyczajnych od 2002 roku, Ustalono wstępnie miejsca spotkań „podziemnych” w 2002 r., Tarnowskie Góry (kwiecień – Walne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze), Chęciny k/Kielc (wrzesień – Walne Zebranie i Ogólnopolskie Forum Tras)

23-24.VI.2001 I ZLOT DUCHÓW PODZIEMI I NIE TYLKO...

W dniach 23-24 czerwca 2001 r. w Sztolniach Kowarskich i najbliższych okolicach grasowały duchy podziemi i inne straszydła na I Zlocie Duchów Podziemi. Duchy zwiedziły Kowarską Sztolnię, wzięły udział w paradzie w Kowarach (siejąc strach i zgorszenie) na inauguracji dni tego historycznego miasta przesiąkniętego tradycjami walońskimi, gwareckimi i górniczymi. W godzinach popołudniowych 23 czerwca duchy poddały się testom z demonologii słowiańskiej, a także próbom wiedźmińskim. Później nastąpiła integracja „podziemnych” z Duchem Gór – Karkonoszem, rycerstwem z Zamku Bolków i innymi gośćmi. 24 czerwca miała miejsce wizyta „strasznych” gości w chacie Wielkiego Mistrza Walońskiego w Szklarskiej Porębie. Po degustacji win walońskich kwiat „duchowości” raczył odcisnąć lewe stopy – odlewy z podpisem zapoczątkują galerię odlewów w „Grocie Gawora” Sztolni Kowary.

W Zlocie udział wzięli:

– NEOLITOS (Pradziadek) i Wróżka KALCYTIA z Jaskini Wierzchowskiej,

– BIELUCH z Chełmskich Podziemi Kredowych,

– SKARBNIK z Kopalni Soli Wieliczka,

– SKARBNIK z Kopalni Rud Srebronośnych w Tarnowskich Górach,

– GNOM z Kopalni Złota w Złotym Stoku,

– DUCH INKWIZYCJI z Końskich,

– KASZTELANKA AGNIESZKA z Zamku Świny,

– KASZTELANIC BOLKO z Zamku Bolków,

– URANOS I PLUTON ze Sztolni Kowary A nad wszystkim czuwała CZARNA WIEDŹMA WALOŃSKA.

Aha! Duchy z innych stron, a nawet krajów uczestniczyły w niewidzialnej postaci jako obserwatorzy.

10.III.2001 WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA PODZIEMNE TRASY TURYSTYCZNE POLSKI

W dniu 10 marca 2001 r. w sali konferencyjnej Urzędu Miasta Chełma obradowali członkowie Stowarzyszenia. W zebraniu udział wzięli przedstawiciele; Jaskini Raj, Jaskini Wierzchowskiej, Jaskini Nietoperzowej, Kopalni Rud Srebronośnych, Sztolni „Czarnego Pstrąga”, Kopalni Złota Złoty Stok, Sztolni Kowary, Chełmskich Podziemi Kredowych, Podziemnego Miasta w Głuszycy. Gościem Stowarzyszenia był Pan Andrzej Saja – Sekretarz Polskiej Organizacji Turystycznej. Omawiano zagadnienia promocji stowarzyszonych tras w sezonie 2001, w tym: – obecność w internecie, – udział w imprezach targowych, – wymianę ulotek, – wydanie folderu, – wprowadzenie certyfikatu podziemnej trasy turystycznej. Po części roboczej gospodarze zaprezentowali członkom i gościom stowarzyszenia, w specjalnie przygotowanym programie, (łącznie z wizytą w korytarzach leżących poza trasą) Chełmskie Podziemia Kredowe, a duch Bieluch był wyjątkowo jednocześnie straszny i dobrotliwy.

 

Powrót do "Kronika"