MARZEC 2014 XIII Ogólnopolskie Forum Podziemnych Tras Turystycznych – Krzemionki, Opatów 14-16.03.2014r.
Sprawozdanie XIII Ogólnopolskiego Forum Podziemnych Tras Turystycznych
W dniach 14-16 marca 2014 roku w Krzemionkach i Opatowie odbyło się już XIII Ogólnopolskie Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski. Organizacja takich spotkań ma na celu przeprowadzenie obrad w duchu pogłębienia integracji i współdziałania na rzecz dalszego rozwoju polskich podziemnych atrakcji turystycznych ku pożytkowi całej branży turystycznej, regionów oraz każdej podziemnej trasy. Inicjatorem i koordynatorem tych wyjątkowych spotkań „ludzi podziemnych” było Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski oraz gospodarze Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki a także Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie.
Nie zabrakło zarówno w piątek jak i w sobotę przedstawicieli samorządów lokalnych, archeologów jak również lokalnej prasy, radia i telewizji. Zarząd Stowarzyszenia Podziemne Trasy Turystyczne Polski, chce serdecznie podziękować gospodarzą tegorocznego Forum Podziemnych Tras Turystycznych Polski za ich wkład i inicjatywę przy pracach przygotowawczych aby to spotkanie mogło się odbyć i cieszyć się tak dużym zainteresowanie wśród „ludzi podziemnych”. Konferencję zrealizowano przy współudziale Polskiej Organizacji Turystycznej w ramach udzielonego patronatu nad całym przedsięwzięciem.
Pierwszego dnia pobytu uczestnicy zwiedzali Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki – jest to zabytek archeologiczny Polski i jeden z najcenniejszych na świecie zabytków pradziejowego górnictwa. Po zakończeniu zwiedzania, uczestnicy Forum, w trakcie poczęstunku omawiali zagadnienia związane z udostępnianiem tak nietypowego obiektu.
W sobotę 15 marca br., uczestnicy Forum zwiedzili Podziemną Trasę Turystyczną w Opatowie – jest to obiekt historyczny, przykład unikalnej architektury podziemnej, miejsce ekspozycji historycznej związanej z dziejami miasta. Po zwiedzaniu nastąpiły oficjalne obrady.
Najpierw w Restauracji „Żmigród” w Opatowie zostały wygłoszone następujące referaty:
1. Jak powstały Podziemia Opatowskie – Józef Myjak 2. Udział AGH w akcji ratowania Podziemi Opatowie – prof. Janusz Chmura 3. Podziemia Opatowskie jako podziemne muzeum na przestrzeni 30 lat – Zofia Niedbała 4. Trasy Podziemne jako promocja woj. świętokrzyskiego – dr Cezary JastrzębskiNastępnie w Sali Konferencyjnej w Muzeum w Krzemionkach, zostały przedstawione następujące referaty:
1. ,, Klaster – czyli synergiczna forma współpracy dofinansowywania ze środków EU” – Cezary Molski 2. ,,Prahistoryczne kopalnie krzemienia pasiastego w Krzemionkach – zabytek klasy światowej i wyjątkowa atrakcja turystyczna ” – Muzeum Archeologiczne i Rezerwat Krzemionki, Artur Jedynak i Kamil Kaptur 3. ,, Najważniejsze problemy zawiązane ze zgłoszeniem neolitycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ” – dyr. Włodzimierz Szczałuba 4. ,, Podziemna trasa turystyczna na Kadzielni – przykład zagospodarowania jaskini dla edukacji geologicznej ” – Geopark Kielce Michał Poros 5. ,, Zaprojektowanie i realizacja trasy multimedialnej – na przykładzie Kopalni Soli w Bochni oraz podziemi pod Wzgórzem Zamkowym w Będzinie ‘’ – dyr. zarządzający Adventure Sławomir Mazan 6. Prezentacje Tras Podziemnych
oraz 8 tras niestowarzyszonych:
– Rzeszowskie Piwnice – Chełmskie Podziemia Kredowe – Ośrodek ,,Brama Grodzka Teatr NN” Lublin – Muzeum Zagłebia w Będzinie – Muzeum Miasta Łodzi – ,,Projekt Arado” Zaginione Laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze – Sandomierski Oddział PTTK – Geopark KielceNa całym świecie rośnie zapotrzebowanie na turystykę specjalistyczna – jedną z jej odmian jest turystyka podziemna. W 1996 roku narodziła się w Polsce idea integracji firm i osób zajmujących się użytkowaniem dla celów turystycznych wszystkich kategorii podziemnych obiektów. W roku 1998 powstało Stowarzyszenie Podziemne Trasy Turystyczne Polski [SPTTP]. Przedstawiciele podziemnych tras turystycznych wtedy po raz pierwszy ,,wyszli z podziemi”, by rozpocząć proces aktywnego, wspólnego pokazywania turystom skarbów Polski, ukrytych pod powierzchnią ziemi. Oparty na pasji pozytywnego działania, poparty wiedzą i praktyką o polskich podziemiach, ruch organizatorów turystyki w tych specyficznych obiektach, podjął jedyne w swoim rodzaju, pionierskie przedsięwzięcia na rzecz rozwoju i promocji produktu turystycznego ,,POLSKIE PODZIEMIA”. Dzięki wieloletniej akcji promocyjnej, udziałowi w targach turystycznych, publikacjom, prowadzeniu wzajemnej promocji oraz żywej stronie internetowej www.podziemia.pl w ciągu kilkunastu lat rozwijał się ważny, markowy produkt turystyczny. Coroczne, na ogół przedsezonowe spotkania w postaci otwartego forum są też okazją do pełnej prezentacji i promocji kolejnych gospodarzy tych spotkań, jak również omówienie planów na przyszły rok.