KOPALNIA ZŁOTA

położenie: Złoty Stok, miasto w południowo-zachodniej Polsce, leżące na Śląsku (Dolnym Śląsku), w województwie dolnośląskim, w powiecie ząbkowickim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Złoty Stok. Złoty Stok jest najstarszym ośrodkiem górniczo-hutniczym w Polsce. Ostatnią kopalnię (rud arsenu) zamknięto w 1961.

GROTY NAGÓRZYCKIE

położenie: Tomaszów Mazowiecki ul. Pod Grotami, gm. Tomaszów Mazowiecki, województwo łódzkie. Sztuczne wyrobiska są pozostałością po podziemnej kopalni piasku szklarskiego. Groty składają się z licznych korytarzy, wnęk i sal powstałych w trakcie procesu wydobywania piasku do potrzeb budowlanych i hutniczych w XVIII stuleciu i na początku XIX wieku.

MUZEUM ARCHEOLOGICZNE I REZERWAT „KRZEMIONKI” W OSTROWCU ŚWIĘTOKRZYSKIM

położenie: Sudół 135a, Ostrowiec Świętokrzyski, woj. świętokrzyskie. Tereny położone na północ od Gór Świętokrzyskich to swoiste zagłębie górnicze, w którym w epoce kamienia i we wczesnym okresie epoki brązu wydobywano krzemień do wyrobu narzędzi i broni.

ZABYTKOWA KOPALNIA WĘGLA KAMIENNEGO „GUIDO” W ZABRZU

położenie: Zabrze, woj. śląskie. Kopalnia została założona w 1855 roku przez hrabiego Guido Henckla von Donnersmarcka, i od jego imienia wzięła swoją nazwę. W latach 60 XX wieku została przekształcona w Kopalnię Doświadczalną Węgla Kamiennego „M-300”, a od 1982 roku kopalnia stała się oddziałem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

KOPALNIA ĆWICZEBNA „SZTYGARKA” W DĄBROWIE GÓRNICZEJ

położenie: Dąbrowa Górnicza, województwo śląskie Adaptowana do celów turystycznych trasa po zamkniętej Kopalni Ćwiczebnej o długości około 400 m, przy różnicy poziomów 14 m. Trasa prowadzi sztolnią oraz upadową i chodnikiem nadścianowym wraz z wnękami.

KOPALNIA SOLI „KŁODAWA” S.A.

położenie: Kłodawa, pow. kolski, woj. wielkopolskie Historia Kłodawy sięga 2000 lat p.n.e., świadczą o tym wykopane na jej terenie grobowce i kurhany. Jest miastem, które może poszczycić się prawami miejskimi od prawie 600 lat. Szybko rozwijające się miasto upadło wraz z najazdem w czasie potopu szwedzkiego, który zdziesiątkował mieszkańców.

SZTOLNIA „KRÓLOWA LUIZA” W ZABRZU

położenie: Zabrze, woj. śląskie Skansen istnieje na terenie kopalni, powstałej w 1791 r. i obejmuje budynki, urządzenia z II poł. XIX w. i pocz. XX w. oraz podziemne wyrobiska z pocz. XIX w., współczesne chodniki i ściany wydobywcze.