CHARAKTERYSTYKA,  POCHODZENIE,  WALORY,  OCHRONA  PRAWNA

Kompleks prahistorycznych kopalń krzemienia pasiastego w Krzemionkach koło Ostrowca Świętokrzyskiego to jeden z najciekawszych i największych obiektów tego typu na świecie. Jego wyjątkowość wynika z doskonale zachowanych hałd górniczych i zagłębień poszybowych, a zwłaszcza podziemi kopalń, które pomimo upływu tysięcy lat dotrwały do naszych czasów w prawie niezmienionym stanie. W Krzemionkach prześledzić można większość pradziejowych technik pozyskiwania krzemienia, od najprostszych jam, po duże, skomplikowane kopalnie będące szczytowym osiągnięciem pradziejowej techniki górniczej.

Odkryte w 1922 roku przez geologa Jana Samsonowicza pole eksploatacyjne w Krzemionkach ma powierzchnię 78,5 ha, szerokość od 20 do 200 m i długość 4,5 km. Skupia ono na swoim obszarze ponad 4 tysiące kopalń, z których największe mają głębokość 9 m, a powierzchnia poszczególnych podziemnych wyrobisk osiąga nawet kilkaset metrów kwadratowych. Kopalnie funkcjonowały przez znaczną część neolitu i we wczesnej epoce brązu (ok. 3900 do 1600 p.n.e.). Wytwarzane tutaj gładzone siekiery z krzemienia pasiastego rozprowadzano wśród odbiorców zamieszkujących znaczną część Europy Środkowej, nawet w promieniu 600 km od Krzemionek.

Ze względu na swoją wyjątkowość i walory naukowe teren kopalń jest objęty ochroną archeologiczną i przyrodniczą oraz posiada status Pomnika Historii. Pradziejowe kopalnie krzemienia w Krzemionkach pretendują także do wpisania na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Obecnie największą atrakcją turystyczną Krzemionek jest trasa podziemna o długości prawie 500 m prezentująca wyrobiska neolitycznych kopalń. W pawilonach ekspozycyjnych obejrzeć można rekonstrukcję obozowiska górników i pracowni krzemieniarskiej oraz zadaszonego szybu sprzed 5 tysięcy lat. Ponadto dla zwiedzających udostępniona jest zrekonstruowana wioska neolityczna oraz dwa grobowce megalityczne.

Muzeum Archeologiczne i Rezerwat „Krzemionki” to oddział Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim.

ORGANIZATOR  ZWIEDZANIA
Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim
27-400 Ostrowiec Św., ul. Świętokrzyska 37
tel. +48 41 330 45 50
e-mail: sekretariat@krzemionki.info
www.krzemionki.pl
Informacja i rezerwacja: tel. 41 330 45 50 lub 669 970 499
POŁOŻENIE, DOJAZD

Sudół 135a koło Ostrowca Świętokrzyskiego, województwo świętokrzyskie

Rezerwat archeologiczny znajduje się 8 km na północny – wschód od Ostrowca Świętokrzyskiego. Dojazd z Ostrowca autobusem miejskim nr 10 lub PKS (kierunek Bałtów, Solec n/Wisłą).

Własnym samochodem drogą nr 754 [Ostrowiec Św. – Solec n/Wisłą]

 

DOSTĘPNOŚĆ  OBIEKTU  DLA  TURYSTÓW

Wejścia dla turystów indywidualnych codziennie od V – IX w godz. 9:00-18:00 

Poza sezonem XI – III codziennie w godz. od 8:00 do 16:00 oraz IV i X codziennie w godz. 9:00 – 17:00

Ostatnie wejście do podziemnej galerii turystycznej odbywa się godzinę przed zamknięciem muzeum.

Długość trasy – ok. 500 m.

Czas zwiedzania obiektów podziemnych i naziemnych ok. 1,5 godz.

Temperatura wewnątrz od ok. +6°C do +9°C

Wilgotność ok. 90%.

Trasa jest oświetlona elektrycznie.

Zwiedzanie z przewodnikiem.

Zalecane wygodne, sportowe obuwie i cieplejsze okrycie latem.

Ze względu na duże zainteresowanie, dla grup turystycznych wymagana jest rezerwacja.

Powrót do "Kopalnie"