PODZIEMIA BĘDZIŃSKIE

położenie: Będzin, powiat będziński, województwo śląskie. Obiekt wybudowany w trakcie II wojny światowej przez Niemców. Miał służyć jako schron przeciwlotniczy dla ludności niemieckiej i miał charakter systemu korytarzy-sztolni. Jego budowę zapoczątkowano najprawdopodobniej w 1943 roku, jednak nigdy nie został on ukończony.

TWIERDZA TORUŃ – FORT IV

położenie: Toruń, województwo kujawsko-pomorskie Fort IV został zbudowany w latach 1878-1884 jako trzeci z kolei fort toruńskiego pierścienia fortecznego. W roku 1894 fort otrzymał nazwę własną YORCK. Część podziemną stanowią poterny prowadzące do kaponier barkowych. W 1971 roku uznany za zabytek architektury militarnej.

BUNKIER KOLEJOWY W KONEWCE

położenie: Spała, gmina Inowłódz, powiat tomaszowski, województwo łódzkie Z końcem 1939 roku w okolicach Spały i Tomaszowa Mazowieckiego Niemcy rozpoczęli przygotowania do budowy stanowisk dowodzenia środkowym odcinkiem frontu w przewidywanej już wtedy wojnie ze Związkiem Radzieckim. Obiekty otrzymały kryptonim „Anlage Mitte”.

BUNKIER KOLEJOWY W STRZYŻOWIE

położenie: Strzyżów, województwo podkarpackie W odróżnieniu od pozostałych schronów kolejowych na terenie Polski, schron w Strzyżowie ma charakter tunelowy. Niemcy, projektując kompleks „Anlage Sud” postanowili wykorzystać zbudowany przed I Wojną Światową tunel kolejowy linii Jasło - Rzeszów.

FORT LEGIONÓW WARSZAWA

położenie: Warszawa, woj. mazowieckie Fort Władimir (Legionów) zbudowano w latach 1850-1854. Jest jednym z sześciu fortów zewnętrznego pierścienia Cytadeli Warszawskiej. Od strony Nowego Miasta bronił przeprawy na Wiśle. Do zwiedzania udostępnione są trzy systemy podziemi.

MIĘDZYRZECKI REJON UMOCNIONY – TRASA W PNIEWIE

położenie: Pniewo, powiat międzyrzecki, województwo lubuskie. Dojazd drogą krajową nr. 3 do Kaławy, skąd na zachód za drogowskazami [ok. 1,5 km]. Cześć obiektu Międzyrzecki Rejon Umocniony - systemu niemieckich fortyfikacji naziemnych i podziemnych z lat 1936-1944. Trasę stanowi Grupa Warowna ,,Scharnhorst", w tym bunkry 717 i 716, podziemny dworzec ,,Heindrich", koszary i magazyny.